Buck Field Programmable Gate Array LMR16006YDDCR LMR16006YDDCT
Categories Field Programmable Gate Array
Brand Name: TI
Model Number: LMR16006YDDCR
Certification: -
Place of Origin: USA
MOQ: 10
Price: Can discuss
Payment Terms: T/T
Supply Ability: 3000PCS Reel
Packaging Details: 3000PCS Reel
Product Category: Switching Voltage Regulators
RoHS: Details
Mounting Style: SMD/SMT
Package / Case: SOT-23-Thin-6
Topology: Buck
Output Voltage: 800 mV to 55 V
Output Current: 600mA
Number of Outputs: 1 Output
Input Voltage, Min: 4 V
Input Voltage, Max: 60 V
Quiescent Current: 28 uA
Switching Frequency: 2.1 MHz
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
LMR16006YDDCR LMR16006YDDCT Original Genuine Switch Voltage Regulator Chip Screen D02Y SOT23-6 LMR16006 SIMPLE SWIT 60V
Product AttributeAttribute Value
Texas Instruments
Switching Voltage Regulators
RoHS:Details
SMD/SMT
SOT-23-Thin-6
Buck
800 mV to 55 V
600 mA
1 Output
4 V
60 V
28 uA
2.1 MHz
- 40 C
+ 125 C
LMR16006
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand:Texas Instruments
Height:1.1 mm
Length:2.9 mm
Operating Supply Current:28 uA
Product Type:Switching Voltage Regulators
Factory Pack Quantity:3000
Subcategory:PMIC - Power Management ICs
Tradename:SIMPLE SWITCHER
Width:1.6 mm
Unit Weight:0.001058 oz
Company Service
2. Customer service in 1-4 hours. If there's any question, please contact with our sales.
3. Experienced technichal support team.
4. 180 days warranty for all the goods from us.
5. 2000+ suppliers with us, we could help you to get any components which is difficult to get.
Note :
Inventory management
Rely on our central operating location to manage your needs from all regions
we can provide nitrogen storage, nitrogen packaging, roll packaging and other services
plan, test, maintain and replenish stock to meet your specifications
FAQ
Q: Are you trading company or manufacturer?
A: We are original manufacturer. We can do OEM/ODM business.
Q: How long is your delivery time?
A: Group buying delivery time: 30-60 days; General delivery time: 20 days.
Q: What is your terms of payment?
A: T/T 30% as deposit, and 70% before delivery.