M5010015V
Categories SCRs Modules
Category: Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status: Active
Mounting Type: Chassis Mount
Package: Bulk
Voltage - Off State: 1.2 kV
Series: M50
Mfr: Sensata-Crydom
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max): 3 V
Operating Temperature: -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Gate Trigger (Igt) (Max): 150 mA
Structure: Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
Package / Case: Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm): 1500A @ 60Hz
Base Product Number: M5010015
Number of SCRs, Diodes: 2 SCRs, 2 Diodes
Description: MODULE POWER 100A 1200V SCR CC
Stock: In Stock
Shipping Method: LCL, AIR, FCL, Express
Payment Terms: L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram
Model Number: M5010015V
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
M5010015V
SCR Module 1.2 kV Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1) Chassis Mount Module