VS-85HF10
Categories Single Diodes
Category: Discrete Semiconductor Products Diodes Rectifiers Single Diodes
Product Status: Active
Current - Reverse Leakage @ Vr: 9 mA @ 100 V
Mounting Type: Chassis, Stud Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1.2 V @ 267 A
Package: Bulk
Series: -
Capacitance @ Vr, F: -
Supplier Device Package: DO-203AB (DO-5)
Mfr: Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Technology: Standard
Operating Temperature - Junction: -65°C ~ 180°C
Package / Case: DO-203AB, DO-5, Stud
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 100 V
Current - Average Rectified (Io): 85A
Speed: Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Base Product Number: 85HF10
Description: DIODE GEN PURP 100V 85A DO203AB
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.
  • And this service is free of charge.
Submit Buying Request
  • Product Details
  • Company Profile
VS-85HF10
Diode 100 V 85A Chassis, Stud Mount DO-203AB (DO-5)
Product Tags:
VM 45 96 2068F
hf 05
VW 1U0 953 235 F