ATMEGA16A-AUR
Categories 8-bit Microcontrollers - MCU
Packaging :: Reel
Product Category :: 8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Style :: SMD/SMT
Processor Series :: megaAVR
Package / Case :: TQFP-44
Data Bus Width :: 8 bit
Core :: AVR
Operating Supply Voltage :: 2.7 V to 5.5 V
Maximum Clock Frequency :: 16 MHz
Manufacturer :: Atmel / Microchip Technology
Description: 8-bit Microcontrollers - MCU AVR LCD 16KB FLSH EE 512B 1KB SRAM-16MHZ
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.