APT2X61DQ60J
Categories Rectifiers
Product Category :: Rectifiers
Mounting Style :: Screw Mount
Minimum Operating Temperature :: - 55 C
Ir - Reverse Current :: 25 uA
Package / Case :: SOT-227-4
Maximum Operating Temperature :: + 175 C
Max Surge Current :: 600 A
Vf - Forward Voltage :: 1.7 V
Packaging :: Reel
Vr - Reverse Voltage :: 600 V
Configuration :: Dual Parallel
Recovery Time :: 27 ns
Type :: Fast Recovery Rectifiers
If - Forward Current :: 60 A
Manufacturer :: Microsemi
Description: Rectifiers Fast Recovery Epitaxial Diode - DQ
  • Haven't found right suppliers
  • Our buyer assistants can help you find the most suitable, 100% reliable suppliers from China.